Wiara jest zaufaniem temu, co do czego mam powód wierzyć, że jest prawdziwe. (J.P. Moreland)

Wiara religijna i zabobon są czymś całkowicie różnym. Drugie wypływa z lęku
i jest rodzajem fałszywej nauki. Pierwsze jest ufnością. (L. Wittgenstein)

W sytuacji niepewności poznawczej, w jakiej znajduje się człowiek odnośnie istnienia Boga, bardziej racjonalnym jest
- w świetle posiadanych racji za i przeciw - a także bardziej owocnym społecznie i egzystencjalnie (dla ludzkich zbiorowości,
jak i dla wzrostu moralno-duchowego jednostki) opowiedzieć się za Jego istnieniem i podjąć ryzyko wiary.
Wielkie, wiarygodne i ważkie aksjologicznie idee wymagają bardzo silnych racji, aby mogły zostać odrzucone.
Ateizm nie posiada silnych i spójnych racji podważających teizm (wiarę w osobowego Boga), jest też jednym z najsłabiej filozoficznie
uzasadnionych światopoglądów, tym samym opowiedzenie się za teizmem jawi się jako akt bardziej spójny intelektualnie
i właściwszy moralnie.
(przekonanie własne)

piątek, 23 czerwca 2023

Uczestnictwo w nabożeństwach religijnych wiąże się z niższym ryzykiem śmierci z rozpaczy

Badanie opublikowane w JAMA Psychiatry (2020) - Uczestnictwo w nabożeństwach religijnych i zgony związane z narkotykami, alkoholem i samobójstwami wśród amerykańskich pracowników służby zdrowia

Fragmenty artykułu omawiającego wyniki badań, zatytułowanego Regularne uczestnictwo w nabożeństwach religijnych wiąże się z niższym ryzykiem śmierci z rozpaczy:

Ludzie, którzy uczestniczyli w nabożeństwach religijnych co najmniej raz w tygodniu, znacznie rzadziej umierali z powodu "śmierci z rozpaczy", w tym zgonów związanych z samobójstwem, przedawkowaniem narkotyków i zatruciem alkoholem, wynika z nowych badań prowadzonych przez Harvard T.H. Chan School of Public Health. Badanie wykazało, że związek między obecnością na nabożeństwach a niższym ryzykiem zgonu z rozpaczy był nieco silniejszy w przypadku kobiet niż mężczyzn.

"Rozpacz jest czymś, co może spotkać każdego, kto zmaga się z poważnymi trudnościami lub stratą. Chociaż termin „śmierć z rozpaczy” został pierwotnie ukuty w kontekście Amerykanów z klasy robotniczej zmagających się z bezrobociem, jest to zjawisko, które ma szersze znaczenie, na przykład dla pracowników służby zdrowia w naszym badaniu, którzy mogą zmagać się z nadmiernymi wymaganiami i wypaleniem lub każdego, kto stoi w obliczu straty.
W związku z tym musimy szukać ważnych zasobów społeczności, które mogą przed tym chronić"
- powiedzieli Tyler VanderWeele, John L. Loeb i Frances Lehman Loeb, profesor epidemiologii w Harvard Chan School. VanderWeele jest także dyrektorem Human Flourishing Program i współdyrektorem Initiative on Health, Religion and Spirituality na Uniwersytecie Harvarda.


Religia może być społecznym wyznacznikiem zdrowia, a wcześniejsze badania wykazały, że uczestnictwo w nabożeństwach religijnych może wiązać się z niższym ryzykiem różnych czynników związanych z rozpaczą, w tym intensywnego picia, nadużywania substancji i samobójstw.

Na potrzeby tego badania naukowcy przeanalizowali dane z Nurses’ Health Study II na 66 492 kobietach, a także dane z Health Professionals Follow-Up Study na 43 141 mężczyznach. Wśród kobiet było 75 zgonów z rozpaczy: 43 samobójstwa, 20 zgonów z powodu zatrucia i 12 zgonów z powodu chorób wątroby i marskości wątroby. Wśród mężczyzn było 306 zgonów z rozpaczy: 197 samobójstw, 6 zgonów z powodu zatrucia i 103 zgonów z powodu chorób wątroby i marskości wątroby.

Po uwzględnieniu wielu zmiennych badanie wykazało, że kobiety, które uczestniczyły w nabożeństwach co najmniej raz w tygodniu, miały o 68% niższe ryzyko śmierci z rozpaczy w porównaniu z tymi, które nigdy nie uczestniczyły w nabożeństwach. Mężczyźni, którzy uczestniczyli w nabożeństwach co najmniej raz w tygodniu, mieli o 33% niższe ryzyko śmierci z rozpaczy.

Autorzy badania zauważyli, że uczestnictwo religijne może służyć jako ważne antidotum na rozpacz i atut dla podtrzymania poczucia nadziei i sensu. Napisali również, że religia może być związana ze wzmocnioną odpornością psychospołeczną poprzez wspieranie poczucia pokoju i pozytywnego nastawienia oraz promowanie więzi społecznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz