Wiara jest zaufaniem temu, co do czego mam powód wierzyć, że jest prawdziwe. (J.P. Moreland)

Wiara religijna i zabobon są czymś całkowicie różnym. Drugie wypływa z lęku
i jest rodzajem fałszywej nauki. Pierwsze jest ufnością. (L. Wittgenstein)

W sytuacji niepewności poznawczej, w jakiej znajduje się człowiek odnośnie istnienia Boga, bardziej racjonalnym jest
- w świetle posiadanych racji za i przeciw - a także bardziej owocnym społecznie i egzystencjalnie (dla ludzkich zbiorowości,
jak i dla wzrostu moralno-duchowego jednostki) opowiedzieć się za Jego istnieniem i podjąć ryzyko wiary.
Wielkie, wiarygodne i ważkie aksjologicznie idee wymagają bardzo silnych racji, aby mogły zostać odrzucone.
Ateizm nie posiada silnych i spójnych racji podważających teizm (wiarę w osobowego Boga), jest też jednym z najsłabiej filozoficznie
uzasadnionych światopoglądów, tym samym opowiedzenie się za teizmem jawi się jako akt bardziej spójny intelektualnie
i właściwszy moralnie.
(przekonanie własne)

poniedziałek, 26 czerwca 2023

Kraje bardziej religijne mają niższe wskaźniki samobójstw

Édouard Manet - Samobójstwo (1877)
Kraje, które są bardziej religijne, mają niższe wskaźniki samobójstw.

Artykuł omawiający wyniki sondaży Gallupa z 2005 i 2006 roku:

W bardziej religijnych krajach niższe wskaźniki samobójstw
Niższe wskaźniki samobójstw nie są kwestią dochodu narodowego
Fragmenty:

W sondażach Gallupa z 2005 i 2006 roku zapytano respondentów, czy religia jest ważną częścią ich codziennego życia, czy uczęszczali do miejsca kultu w tygodniu poprzedzającym głosowanie i czy mają zaufanie do organizacji religijnych w swoich krajach. Indeks religijności Gallupa odzwierciedla odsetek pozytywnych odpowiedzi na te trzy pozycje. Wynik indeksu narodu mówi o ogólnym poziomie religijności tego narodu.

Kadr z filmu "Twój Vincent"

Porównanie wyników wskaźnika religijności różnych krajów ze statystykami samobójstw opublikowanymi w 2007 r. przez Światową Organizację Zdrowia ujawnia wyraźny wzór: kraje, które są bardziej religijne, mają zwykle niższe wskaźniki samobójstw. Na przykład, podczas gdy Filipiny mają jeden z najwyższych na świecie wyników religijności (79), Japonia ma jeden z najniższych wyników na świecie (29). Wskaźniki samobójstw na Filipinach są prawie 12 razy niższe niż w Japonii. Paragwajczycy, którzy są znacznie bardziej religijni niż Urugwajczycy mają również wskaźnik samobójstw około pięć razy niższy niż w Urugwaju. Stany Zjednoczone plasują się w połowie międzynarodowej grupy religijności, na pozycji 61. Stany Zjednoczone plasują się również blisko połowy międzynarodowej grupy pod względem wskaźników samobójstw, zajmując 32 najwyższy wskaźnik spośród 67 krajów.


Ponieważ ostatnie dane dotyczące samobójstw były niedostępne dla wielu krajów, nie było możliwe rozszerzenie tej analizy na więcej niż 67 krajów. Pomimo tego ograniczenia, powiązanie samobójstw z religijnością nie wydaje się być ograniczone do żadnego konkretnego zestawu krajów. Na przykład w przypadku 12 krajów byłego Związku Radzieckiego, dla których dostępne były dane, związek samobójstw z religijnością był nawet silniejszy niż w całej próbie. Przede wszystkim Armenia, Gruzja i Tadżykistan mają stosunkowo wysokie wyniki religijności, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami byłego Związku Radzieckiego. Wszystkie trzy kraje mają również niski wskaźnik samobójstw. Tadżykistan wyróżnia się również jako jeden z nielicznych krajów w próbie ze znaczną populacją muzułmańską (innym jest Kazachstan). Wynik Indeksu Religijności Tadżykistanu jest wyższy niż w Kazachstanie, a wskaźniki samobójstw w Tadżykistanie są niższe niż w Kazachstanie.

Alexandre-Gabriel Decamps - Samobójstwo (1836)

Czy te ustalenia na poziomie krajowym przekładają się na zachowanie poszczególnych osób? Sugerują to zakrojone na szeroką skalę badania poszczególnych respondentów. W 2002 roku statystyk Sterling Hilton i jego współpracownicy wykazali, że wśród młodych mężczyzn, którzy byli aktywnie zaangażowani w kościół mormoński, wskaźniki samobójstw były trzy do pięciu razy niższe niż wśród osób niebędących członkami lub mniej aktywnych członków kościoła. Co więcej, w przeglądzie 42 badań nad religijnością i śmiertelnością Michael McCullough i współpracownicy wykazali, że w porównaniu z mniej religijnymi ludźmi, wysoce religijni ludzie są nieco mniej podatni na śmiertelność z kilku konkretnych przyczyn, w tym samobójstwa. Wreszcie, ostatnie dane na poziomie respondentów z innych sondaży Gallupa pokazują, że ludzie religijni znacznie rzadziej niż ogół społeczeństwa wierzą, że samobójstwo jest "moralnie dopuszczalne". Być może najbardziej ekstremalny przykład pochodzi z Francji, gdzie 40% ogólnej populacji, ale tylko 4% muzułmanów mieszkających w Paryżu uważa samobójstwo za moralnie dopuszczalne.

Jest zatem możliwe, że religia służy jako antidotum na brak celu, który może sprawić, że desperacki akt, taki jak samobójstwo, wydaje się pociągający. Wiara w coś większego niż my sami może pozwolić niektórym ludziom trzymać się życia w świecie, w którym ludzie bez takiej wiary czasami tracą wszelką nadzieję. Inną możliwością jest to, że niektórzy religijni ludzie mogą wierzyć, że popełnienie samobójstwa zagraża ich bezpieczeństwu w życiu pozagrobowym. Alternatywnie, więzi, które ludzie zazwyczaj tworzą w grupach religijnych, mogą służyć jako bufor przeciwko samobójstwu. Niezależnie od przyczyny związku religii z samobójstwem, wyniki te sugerują, że przywódcy, którzy chcą zrozumieć dobrobyt kraju, muszą spojrzeć poza tradycyjne wskaźniki ekonomiczne. Jeśli chodzi o dobre samopoczucie, troski duchowe mogą być co najmniej tak samo ważne jak ekonomiczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz