Wiara jest zaufaniem temu, co do czego mam powód wierzyć, że jest prawdziwe. (J.P. Moreland)

Wiara religijna i zabobon są czymś całkowicie różnym. Drugie wypływa z lęku
i jest rodzajem fałszywej nauki. Pierwsze jest ufnością. (L. Wittgenstein)

W sytuacji niepewności poznawczej, w jakiej znajduje się człowiek odnośnie istnienia Boga, bardziej racjonalnym jest
- w świetle posiadanych racji za i przeciw - a także bardziej owocnym społecznie i egzystencjalnie (dla ludzkich zbiorowości,
jak i dla wzrostu moralno-duchowego jednostki) opowiedzieć się za Jego istnieniem i podjąć ryzyko wiary.
Wielkie, wiarygodne i ważkie aksjologicznie idee wymagają bardzo silnych racji, aby mogły zostać odrzucone.
Ateizm nie posiada silnych i spójnych racji podważających teizm (wiarę w osobowego Boga), jest też jednym z najsłabiej filozoficznie
uzasadnionych światopoglądów, tym samym opowiedzenie się za teizmem jawi się jako akt bardziej spójny intelektualnie
i właściwszy moralnie.
(przekonanie własne)

piątek, 23 czerwca 2023

Uczestnictwo w nabożeństwach religijnych raz w tygodniu lub częściej obniża 5-krotnie ryzyko samobójstwa wśród kobiet

 

Badanie opublikowane w JAMA Psychiatry* (2016) - Związek między frekwencją na nabożeństwach religijnych a niższymi wskaźnikami samobójstw wśród kobiet w USA

Oceniliśmy związek między uczestnictwem w nabożeństwach religijnych a samobójstwem od 1996 r. do czerwca 2010 r. w dużej, długoterminowej prospektywnej kohorcie**, Nurses' Health Study, w analizie obejmującej 89 708 kobiet.
Wśród 89 708 kobiet w wieku od 30 do 55 lat, które uczestniczyły w badaniu zdrowia pielęgniarek, uczestnictwo w nabożeństwach religijnych raz w tygodniu lub częściej wiązało się z około 5-krotnie niższym wskaźnikiem samobójstw w porównaniu z nigdy nie uczestniczącymi w nabożeństwach religijnych. (...) Wyniki były solidne w analizie wrażliwości i wykluczeniu osób, które wcześniej cierpiały na depresję lub miały historię raka lub choroby sercowo-naczyniowej. (...)

W tej kohorcie kobiet w USA częste uczestnictwo w nabożeństwach religijnych wiązało się ze znacznie niższym wskaźnikiem samobójstw.

* JAMA Psychiatry - recenzowany periodyk naukowy publikujący prace z dziedziny psychiatrii, wydawany przez Amerykańskie Towarzystwo Medyczne.
** kohorta - zbiorowość osób wyodrębniona w celu analizy statystycznej na podstawie wspólnie przeżytych zdarzeń, które nastąpiły w danym okresie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz