Badanie opublikowane w International Journal of Epidemiology (2020) - Uczestnictwo w nabożeństwach religijnych oraz późniejsze zdrowie i dobre samopoczucie w wieku dorosłym.
Uczęszczanie na nabożeństwa wiąże się z niższym ryzykiem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny, samobójstw i depresji. Jednak jego powiązania z innymi wynikami zdrowotnymi i dobrostanem pozostają mniej jasne.
Korzystając z danych podłużnych z trzech dużych prospektywnych kohort* w USA, w badaniu tym zbadano związek między uczestnictwem w nabożeństwach a szerokim zakresem późniejszego zdrowia fizycznego, zachowań zdrowotnych, stresu psychicznego i dobrostanu psychicznego w oddzielnych kohortach młodych, w średnim wieku i starszych dorosłych. Szacunki łączące dane z różnych kohort sugerują, że w porównaniu z osobami, które nigdy nie uczestniczyły w nabożeństwach religijnych, osoby, które uczęszczały na nabożeństwa co najmniej raz w tygodniu, miały mniejsze ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny o 26%, intensywnego picia o 34% i palenia tytoniu o 29% . Uczestnictwo w nabożeństwach było również odwrotnie skorelowane z szeregiem skutków cierpienia psychicznego (depresją, lękiem, beznadziejnością, samotnością) i było dodatnio skorelowane z wynikami dobrostanu psychospołecznego (pozytywny afekt, satysfakcja z życia, integracja społeczna, cel w życiu) (...).
* kohorta - zbiorowość osób wyodrębniona w celu analizy statystycznej na podstawie wspólnie przeżytych zdarzeń, które nastąpiły w danym okresie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz